Hlavná stránka Kontakt Novinky Fotoalbum Učitelia
Školský poriadok pre žiakov Vnútorný poriadok pedagogických zamestnancov Nepedagogickí zamestnanci Preventívny program školy Práva a povinnosti zákonného zástupcu žiaka Prázdniny a zvonenie História školy Inovovaný školský vzdelávací program

O škole

Vnútorný poriadok pedagogických zamestnancov

  • A/ Dochádzka do zamestnania

    1. Povinnosť prítomnosti na pracovisku určuje pracovný poriadok (od 7,30 do 13,30, ostatné viď príloha).
    2. Príchod na pracovisko je minimálne 15 minút pred začiatkom vyučovacej hodiny (aj v prípade voľnej hodiny). Odchod z pracoviska je možný až po vykonaní všetkých činností, ktoré pedagogickému zamestnancovi vyplývajú z pracovného poriadku najskôr 13,30 hod.
    3. Príchod na pracovisko a odchod  z pracoviska zaznačiť do dochádzkového listu, vrátané prerušení pracovného času.
    4. Pred odchodom z pracoviska si prezrieť oznamy na nástenke v zborovni školy a zastupovanie v hlavnom rozvrhu.
    5. Každú vopred známu neprítomnosť v škole (týka sa to aj prípadov, keď učiteľ plní úlohy školy) treba oznámiť zástupkyni RŠ aspoň deň vopred.
    6. Nepredvídanú neprítomnosť v škole ohlásiť najneskôr do 7,30 hod. vedeniu školy.
    7. Uvoľnenie z pracoviska:
    • vo veciach pracovných, návšteva lekára a OČR rozhoduje o uvoľnení zástupkyňa RŠ,
    • vo veciach osobných prekážok v práci alebo dlhodobých absencií po predchádzajúcej konzultácii so zástupkyňou RŠ rozhoduje riaditeľ školy,
    • pred nástupom na služobnú cestu si zamestnanec zabezpečí platný cestovný príkaz, prípadne ďalšie potrebné dokumenty.
    1. Zamestnanec dbá o náležitú úpravu svojho zovňajšku a na slušné oblečenie. Oblečenie má byť pohodlné, elegantné, slušné, čisté, bezpečné, prispôsobené povolaniu, ktoré vykonáva, má byť primerané z hľadiska postavy a veku.
    1. Po príchode do práce sa prezuť do obuvi zodpovedajúcej BOZ.

     

    B/ Pracovné povinnosti pedagogických zamestnancov

    1. Termíny porád, schôdzí a iných akcií mimo mesačného plánu práce oznamovať na nástenke v zborovni školy aspoň dva dni vopred. Pre mimoriadne zasadnutie pedagogických zamestnancov, ktoré zvoláva RŠ, sa tento termín môže skrátiť.
    2. V súlade s § 148 ZP sú všetci pedagogickí zamestnanci splnomocnení a povinní dbať pred začiatkom vyučovania, v jeho priebehu, cez prestávky, po skončení vyučovania o bezpečnosť a ochranu zdravia, sledovať správanie žiakov a primeraným spôsobom ich upozorňovať na prípadné nedostatky. Vážne priestupky žiakov voči školskému poriadku ihneď hlásia triednemu učiteľovi alebo vedeniu školy.
    3. Pred začiatkom vyučovania zobrať triednu knihu zo zborovne školy a po ukončení poslednej vyučovacej hodiny ju vrátiť na určené miesto. Nepripustiť jej znehodnotenie, resp. odcudzenie a pravidelne do nej na každej hodine zapísať prebrané učivo, chýbajúcich žiakov a správnosť zápisu potvrdiť svojím podpisom.
    4. Triedny učiteľ je povinný najneskôr na konci týždňa triednu knihu uzavrieť.
    5. Vyučujúci je povinný zaznamenať neprítomného žiaka do dochádzky na EduPage najneskôr do 13,30 hod. daného dňa.
    6. Pedagogický zamestnanec vykonáva dozor podľa plánu dozorov aktívne, pričom dbá na dodržiavanie vnútorného poriadku školy, bezpečnostných predpisov a okamžite robí opatrenia na odstránenie nedostatkov.
    7. Používanie mobilného telefónu počas vyučovania alebo počas vykonávania dozoru je zakázané (neplatí pre situácie na odstránenie nebezpečenstva a ochrany zdravia).
    8. Vyučujúci na poslednej vyučovacej hodine skontroluje poriadok v triede, odvedie žiakov do šatne, skontroluje poriadok v šatni a odvedie žiakov z budovy školy.
    9. Učiteľ, ktorý vykonáva dozor v školskej jedálni ukončí vyučovanie o 3-5 minút skôr, tak, aby jeho žiaci opustili budovu školy v priebehu zvonenia, nie pred zvonením.
    10. Učiteľ, ktorý ide učiť telesnú výchovu, odvádza žiakov do šatne 5 minút pred vyučovaním.
    11. Ak vyučujúci odprevádza deti neskôr (cca 10 minút a viac po skončení vyučovacej hodiny), je povinný stravujúcich sa žiakov odviesť do jedálne a vykonať pri nich dozor.
    12. Žiakov, ktorí navštevujú ŠKD, odovzdáva vyučujúci poslednej vyučovacej hodiny určenej vychovávateľke. V nevyhnutných prípadoch ich odvedie do ŠKD vyučujúci, ktorý musí byť o tom vopred informovaný. Informáciu mu podá zodpovedná vychovávateľka.
    13. Nevyužívať žiakov vo vyučovacom čase na súkromné účely.
    14. Vyučujúci je povinný oznámiť známku z ústneho skúšania ihneď, výsledky hodnotenia písomných a grafických prác a praktických činností oznámiť žiakovi a predložiť k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní  a zapisovať priebežnú klasifikáciu do elektronickej žiackej knižky. Triedny učiteľ na konci týždňa skontroluje známky v elektronickej žiackej knižke.
    15. Vyučujúci je povinný žiaka skúšať ústne, písomne alebo prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období.
    16. Všetka dokumentácia, žiadosti rodičov a žiakov, povolenia, rozhodnutia, zápisy a iné písomnosti sa uchovávajú podľa pokynov registratúrneho poriadku školy.
    17. Pedagogický zamestnanec poverený vyhotovením Zápisnice zo zasadnutia pedagogickej rady (pracovnej porady) je povinný túto dať overiť a zverejniť na internej pracovnej sieti (Y) do 3 dní. Neprítomný zamestnanec je povinný po príchode do zamestnania podpisom podvrdiť oboznámenie sa s ňou v termíne 3 dní.
    18. Triedny učiteľ oboznámi žiakov (neprítomných individuálne) o všetkých zmenách vo vnútornom poriadku školy najneskôr do 7 dní od nadobudnutia platnosti a o všetkých operatívnych pokynoch vydaných vedením školy v stanovenom termíne.
    19. Na prvom stretnutí s rodičmi a na prvej triednickej hodine je triedny učiteľ povinný oboznámiť rodičov a žiakov s vnútorným poriadkom školy, systémom hodnotenia a základnými princípmi svojej práce.
    20. Zamestnanec je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na majetku zariadeniach zamestnávateľa; tieto je povinný využívať efektívne a hospodárne a nezneužívať ich na dosiahnutie osobného prospechu.
    21. Zamestnanec svojím konaním a vzťahmi k spolupracovníkom vytvára dobrú klímu na pracovisku, ochotne pomáha iným zamestnancom, vyhýba sa konfliktom a nevyvoláva ich. Ich spolupráca je založená na úcte, dôvere a solidarite.
    22. Zamestnanec vo vzťahu k nadriadeným zamestnancom preukazuje náležitú úctu, svedomite, dôsledne a efektívne si plní zverené úlohy, je kreatívny a inovatívny podľa možnosti jeho pracovného zaradenia.
    23. Nadriadení zamestnanci vo vzťahu k podriadeným zamestnancom pristupujú v plnej úcte a dôstojnosti, rozumne a spravodlivo rozdeľujú pracovné úlohy, hodnotia čestne, objektívne a spravodlivo, nezneužívajú právomoci nadriadeného voči podriadeným.
    24. Zamestnanci si vážia a ochraňujú dôstojnosť a súkromie ostatných spolupracovníkov.

     

    C/ Práva a povinnosti učiteľa voči žiakom

     

    1. Učiteľ rešpektuje žiaka ako rovnocenného partnera so všetkými občianskymi právami a povinnosťami a právami i povinnosťami vyplývajúcimi z Deklarácie práv dieťaťa a z iných dokumentov a právnych noriem platných na území Slovenskej republiky. Vzťah učiteľa a žiaka je postavený na vzájomnej úcte a pochopení a vzájomnej ústretovosti.
    2. Učiteľ zaručuje rovnaký prístup ku všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnostnej alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať. Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti, na ochranu mena, ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.
    3. Učiteľ prihliada na špecifické výchovné a vzdelávacie potreby jednotlivých žiakov, vyžadujúcich si individuálny prístup. Je povinný zrozumiteľne, veku primerane a v súlade s platnými základnými pedagogickými dokumentmi žiaka vzdelávať a vychovávať.
    4. Učiteľ žiakom podáva fakty a informácie pravdivé, objektívne a neskreslené. Snaží sa žiakom poskytnúť komplexný a objektívny prehľad informácií v danej problematike bez ohľadu na vlastné presvedčenie a vlastné konanie.
    5. Učiteľ nesmie žiakovi úmyselne či vedome ublížiť. Má právo a povinnosť dohliadať na zdravý fyzický a mentálny vývoj žiaka, v prípade jeho ohrozenia bezodkladne na to upozorniť rodičov, resp. zákonných zástupcov žiaka, prípadne príslušné orgány a inštitúcie. Učiteľ nesmie napomáhať alebo sa zúčastňovať na porušovaní cti a dôstojnosti žiaka, je povinný oznámiť príslušným orgánom podozrenie z hrubého alebo krutého zaobchádzania a týrania žiaka.
    6. Učiteľ vedie svojich žiakov k samostatnosti a ku kritickému mysleniu. V rámci svojich a žiakových schopností a možností sa snaží o komplexný rozvoj žiakovej osobnosti.
    7. Učiteľ nesmie akýmkoľvek spôsobom zneužiť dôveru a závislosť žiaka, rodičov resp. jeho zákonných zástupcov.

     

    D/ Práva a povinnosti učiteľa voči rodičom

  •  

    1. Učiteľ rešpektuje úlohu a zodpovednosť rodičov ako hlavných činiteľov vo výchove ich vlastných detí a usiluje sa o spoluprácu s nimi tak, aby výchovné pôsobenie bolo pokiaľ možno jednotné a v prospech žiaka. Preto s nimi spolupracuje a poskytuje im profesijnú pomoc pri výchove.
    2. Učiteľ pravdivo, pravidelne a zodpovedne informuje žiaka, jeho rodičov resp. zákonných zástupcov o výchovno-vzdelávacích úspechoch a neúspechoch žiaka, o výsledkoch spoločnej vzdelávacej a výchovnej práce, o prípadných problémoch, ťažkostiach a prípadných rizikách, ktoré môžu nastať. Ak je to potrebné, prerokúva s nimi formu pomoci dieťaťu a spoločný výchovný postup.
    3. Učiteľ, po dohode alebo v stanovenom čase, poskytne konzultácie ohľadom výchovno-vzdelávacieho procesu rodičom resp. zákonným zástupcom žiaka. Napomáha rozvoju vzájomných vzťahov a spolupráce medzi rodičmi a učiteľmi, prípadne vedením školy. Tieto vzťahy buduje na základe vzájomnej úcty a dôvery.
    4. Učiteľ pravdivo prezentuje pozitívne aj negatívne výsledky svojej práce, práce svojej školy alebo školského zariadenia.
    5. Učiteľ považuje informácie o rodinách, ktoré získa pri svojej práci za mimoriadne dôverné, zaobchádza s nimi zodpovedne a chráni tak osobnú dôstojnosť žiakov a členov ich rodín.

     

    E/ Práva a povinnosti učiteľa voči kolegom

     

    1. Učiteľ spolupracuje pri výchove a vzdelávaní s ostatnými kolegami, ktorí súčasne vzdelávajú a vychovávajú žiaka, spolupracuje s učiteľmi, ktorých vzdelávaním a výchovou prešli a tými, ktorí budú žiaka vzdelávať a vychovávať v nasledujúcom období. Požiada iného učiteľa, prípadne iného odborníka o konzultáciu vždy, keď si to vyžaduje záujem žiaka a okolnosti. Závery je vhodné dokumentovať písomne.
    2. Učitelia sa navzájom podporujú a  pomáhajú si bez ohľadu na to, na akom poste školy, či školského zariadenia pôsobia. Pestujú vzájomnú kolegialitu, profesionalitu, úctu, hrdosť na svoje poslanie.
    3. Učitelia sa navzájom podporujú a pomáhajú si pri ďalšom vzdelávaní vo svojom odbore, pri rozširovaní svojho kultúrneho a poznatkového obzoru a v ďalších oblastiach.
    4. Učitelia navzájom pestujú vzájomnú solidaritu a spolupatričnosť, svojou prácou prispievajú k dobrému menu školy.
    5. Učiteľ nepreferuje len svoj predmet, ale spolupracuje s inými učiteľmi a vytvára medzipredmetové vzťahy, nezasahuje do kompetencií a rozhodnutí svojich kolegov.
    6. Učiteľ nesmie podľahnúť pocitu falošnej kolegiality a stavovskej spolupatričnosti. Ak je svedkom neodbornosti kolegu, jeho nesprávneho či nespravodlivého správania, diskriminácie či iného negatívneho javu, konfrontuje túto situáciu s dotyčným kolegom. Učiteľ nekritizuje a neznevažuje prácu kolegov v ich neprítomnosti. Ak nenastane zlepšenie, informuje o tom vedenie školy alebo príslušné orgány.

     

     

    PaedDr. Jozef Baran

    riaditeľ školy