Vnútorný poriadok školy
ZÁKLADNÁ ŠKOLA Nižný Hrabovec 155
Vnútorný poriadok školy
Základná škola v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podporuje rozvoj osobnosti žiaka vychádzajúc zo zásad humanizmu, rovnaného zaobchádzania, tolerancie, demokracie a vlastenectva, a to po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej.
Školský poriadok podrobne špecifikuje a upresňuje zákon MŠ SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní /školský zákon/, upravuje podrobnosti práv a povinností žiakov, ich zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy, obsahuje vnútorný režim školy, podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím, upravuje podmienky nakladania s majetkom školy.
Tento školský poriadok vydáva riaditeľ školy v zmysle školského zákona, je dostupný na verejne prístupnom mieste pre informovanosť zákonných zástupcov a preukázateľným spôsobom sú so školským poriadkom oboznámení žiaci a zamestnanci školy.
Úlohou vnútorného poriadku je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školským a pracovným úrazom.
Dodržiavanie vnútorného poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci zamestnanci a žiaci školy povinní tento vnútorný poriadok dodržiavať.Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riad. školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Rozvrh hodín je v každej triede podpísaný triednym učiteľom a riaditeľom školy.VV VVVV
Začiatok vyučovania je o 7.45 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 10 minútové, veľká prestávka nasleduje po tretej vyučovacej hodine a trvá 20minút.
Časové rozdelenie dňa:
07,30 - 07,45 hod. príchod do školy
07,45 - 08,30 hod. 1. vyučovacia hodina
08,40 - 09,25 hod. 2. vyučovacia hodina
09,35 - 10,20 hod. 3. vyučovacia hodina
10,40 - 11,25 hod. 4. vyučovacia hodina
11,35 - 12,20 hod. 5. vyučovacia hodina
12,30 - 13,15 hod. 6. vyučovacia hodina13.30 - 14,10 hod. 7. vyučovacia hodina
Článok 1Práva žiakov
Žiak má právo na vzdelanie podľa školského zákona, ktoré má smerovať k rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a slobodám, na bezplatné vzdelanie, na bezplatné zapožičanie učebníc, na vzdelanie v štátnom jazyku.
1. Žiak má právo navštevovať 2 nepovinné predmety, ak sú otvorené, resp. záujmové útvary.
2. Žiaci 1. stupňa majú právo navštevovať školský klub detí /ŠKD/.
3. Žiak školy môže byť členom spoločenských organizácií, ak členstvo táto organizácia žiakom dovoľuje. Žiak môže navštevovať jazykovú školu, CVČ, osvetové zariadenie alebo môže pracovať v športových oddieloch.
4. Žiak má právo na zapožičanie učebníc (okrem 1. ročníka ZŠ, ktoré sa stávajú osobným vlastníctvom žiaka) a tieto nepoškodené po ročnom užívaní vráti škole.
5. Žiaci školy majú právo stravovať sa v školskej stravovni.
6. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
7. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.
8. Žiak má právo na objektívne hodnotenie a klasifikáciu.
9. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa i spolužiakov.
10. Žiak má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek.
11.Žiak má právo na začiatku školského roku si vybrať, s kým chce sedieť. Spoločne s triednym učiteľom každá trieda si vytvorí zasadací poriadok, ktorý sa stáva pre žiakov záväzným. Zasadací poriadok na vyučovacej hodine je možné zmeniť len so súhlasom vyučujúceho.
12.Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy.
13.Žiak má právo zvoliť si náplň prestávok, pokiaľ zachováva pravidlá bezpečnosti a neruší ostatných. Proti pravidlám bezpečnosti sa na veľkej prestávke považuje zákaz loptových hier, návšteva cudzích osôb, skákanie cez gumu, behanie na školskom dvore a iné hry, ktoré zakáže dozorkonajúci učiteľ.
14. Žiak má právo na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom zákonom.
15. Žiak má právo na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru a národnostnej príslušnosti.
16. Žiak má právo na poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním.
17. Žiak má právo na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí.
18. Žiak má právo na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychického a sexuálnemu násiliu.
19. Žiak má právo zúčastňovať sa školských súťaží, olympiád, podujatí a so súhlasom riaditeľa reprezentovať školu.
20. Žiak má právo na dodržiavanie dĺžky vyučovania, dodržiavanie prestávok /vrátane obedňajšej prestávky/.
21. Žiak má právo na lekárske vyšetrenie počas vyučovania, pokiaľ ho nemožno uskutočniť v inom čase /zároveň má žiak povinnosť žiadať o uvoľnenie na vyšetrenie lekárom od vyučujúceho najviac na 1 vyuč. hodinu, od triedneho učiteľa na viac vyučovacích hodín, pričom si žiaka vyzdvihne jeho zákonný zástupca/.
22. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo na im primeranú výchovu a vzdelávanie s využitím špeciálnych foriem a metód, ktoré zodpovedajú ich potrebám a na vytvorenie podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
23. Žiak má právo byť chránený školou v prípade upozornenia na negatívne javy, najmä šikanovanie, zastrašovanie, vydieranie a iné formy násilia.
Článok 2
Povinnosti žiakov
1. Žiak je povinný dochádzať na vyučovanie a ostatné podujatia organizované školou, pravidelne a dochvíľne. Systematicky sa vzdelávať, plniť zadané úlohy a pripravovať sa na vyučovanie. Osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a podľa nich sa správať.
2. Žiak je povinný ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy.
3. Žiak je povinný neobmedzovať svojím správaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní.
4. Žiak je povinný rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
5. Žiak je povinný dodržiavať školský poriadok , vnútorné predpisy a pokyny školy na ochranu zdravia a bezpečnosti, s ktorými bol na začiatku školského roka oboznámený.
6. Žiak je povinný šetriť školské zariadenie, chrániť ho pred poškodením, hospodárne zaobchádzať s učebnicami a učebnými pomôckami.
7. Účasť na vyučovaní nepovinných predmetov, krúžkov, pre zapísaných žiakov je povinná.
8. Žiak sám zodpovedá za vlastné peniaze a cenné predmety /mobilný telefón, hodinky, retiazky, prstene/. Na hodinách TSV ich môže uložiť u vyučujúceho v kabinete.
Príchod žiakov do školy
1.Žiaci na vyučovanie prichádzajú od 7,20 hod., aby 5 minút pred začatím prvej vyučovacej hodiny boli na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami. Na popoludňajšie vyučovacie hodiny a záujmovú činnosť prichádzajú žiaci 5 minút pred začiatkom vyučovania (činnosti). Do budovy vstupujú so súhlasom dozor konajúceho učiteľa. Po ukončení vyučovania ich vyučujúci odprevadí k šatňovým skrinkám, po prezutí ich vyvedie zo školskej budovy.
2. Budova školy sa ráno uzavrie o 7:45 hod. Žiaci, ktorí prídu po tomto termíne, budú do školskej budovy vpustení dozorkonajúcim učiteľom cez prestávky medzi vyučovacími hodinami.
3. Do školskej budovy žiaci vchádzajú výlučne hlavným vchodom.
4. Žiaci, ktorí prídu do školy skôr ako je stanovený začiatok vyučovania, nesmú sa zdržiavať v budove školy, ojedinelé prípady rieši na písomnú žiadosť rodiča riaditeľ školy.
5. Žiak si pred vstupom do budovy školy dôkladne očistí obuv a odoberie sa do pridelenej šatne, kde si odloží vrchný odev, preobuje sa do zdravotne nezávadných prezúvok a uloží si topánky.
6. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené v areáli školy sa zdržiavať mimo pedagogického dozoru určeného riaditeľom školy, používať skejty, kolieskové korčule, jazdiť na bicykloch a akýchkoľvek dopravných prostriedkoch.
Správanie sa žiakov na vyučovaní
1. Žiak dochádza na vyučovanie a všetky školské podujatia načas, riadne pripravený, so všetkými učebnicami a školskými potrebami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na vyučovanie. Veci potrebné na hodinu si žiak pripraví cez prestávku, ostatné veci má v aktovke.
2. Žiak má triednym učiteľom určené miesto podľa zasadacieho poriadku, ktoré nesmie v priebehu vyučovania svojvoľne meniť. V odborných učebniach a dielňach určuje žiakovi miesto príslušný vyučujúci.
3. Po prvom zazvonení je každý žiak na svojom mieste a v tichosti očakáva príchod vyučujúceho.
4. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne, sleduje učiteľov výklad i odpovede spolužiakov, aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
5. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
6. Ak sa žiak na vyučovanie nepripraví, alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku hodiny, pričom uvedie dôvod svojej nepripravenosti. Domáce úlohy žiaci vypracovávajú doma a neodpisujú ich v škole.
7. Žiak môže opustiť triedu, cvičisko alebo pracovné miesto len so súhlasom vyučujúceho alebo triedneho učiteľa.
8. Žiak udržuje svoje miesto a okolie v čistote a poriadku.
9. Manipulovať s oblokmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v učebniach môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
10. Nie je dovolené vykláňať sa z oblokov a vyhadzovať von papiere, odpadky a akékoľvek predmety.
11. Žiak do školy nenosí predmety, ktoré na vyučovaní nepotrebuje. Ak vyučujúci takýto predmet zistí, žiakovi ho odoberie a vráti rodičom. Klenoty a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť. Pri ich odcudzení škola nemusí robiť žiadne opatrenia.
12. Ak žiak zistí stratu vecí, ktorá podlieha poisteniu, oznámi to vyučujúcemu, na ktorého hodine stratu zistil. Ten sprostredkuje spísanie záznamu o strate u hospodárky školy, ktorá vykoná ďalšie opatrenia.
13. Z dôvodu zamedzenia krádeží sa zakazuje v škole, na školských akciách, mať pri sebe mobilný telefón. V škole platí prísny zákaz nosenia a používania mobilov počas vyučovacieho procesu.
14. Žiakom sa zakazuje: sadať na parapetné dosky, nosiť v budove nebezpečnú obuv ( nie šľapky, dreváky, topánky na vysokom opätku), opúšťať počas vyučovania školskú budovu, dlho sa zdržiavať na WC, behať a ohrozovať spolužiakov, fajčiť a používať alkohol a narkotiká, hrať o peniaze, kĺzať sa po chodbách, spúšťať sa a nakláňať sa nad zábradlím.
15. Keď do triedy vstúpi dospelá osoba, žiaci sa pozdravia vstaním a sadnú si na pokyn učiteľa. Pri jej odchode z triedy taktiež pozdravia vstaním. Na hodinách telesnej výchovy, pracovného vyučovania, výtvarnej výchovy a počas písania kontrolných prác sa žiaci nezdravia, tiež počas obchádzkových dní riaditeľa školy.
16. Všetky písomnosti a potvrdenia si žiaci výlučne vybavujú prostredníctvom triedneho učiteľa.
17. Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch, lyžiarskom a plaveckom výcviku dodržiavajú pokyny vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržiavajú určené termíny miesta a času sústredenia.
18. Na škole sa stanovujú tieto opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog :
- vstup do budovy cudzím osobám sa zakazuje. Je možný so súhlasom vedenia školy iba po predchádzajúcom telefonickom dohovore,
- učitelia, pracovníci školy sú povinní sledovať podozrivé správanie žiakov, či nešíria drogy alebo iné omamné látky,
- v prípade podozrenia na šírenie situáciu v úzkej spolupráci s vedením školy riešia,
- ak niektorý žiak je pod vplyvom omamných látok v spolupráci s vedením školy kontaktujú zákonného zástupcu žiaka.
19. Žiakom sa prikazuje:
- zúčastňovať sa školení a poučení uskutočňovaných školou,
- dodržiavať predpisy a pokyny BOZP, s ktorými boli riadne a preukázateľne oboznámení,
- oznamovať triednemu učiteľovi všetky závady a nedostatky, ktoré ohrozujú bezpečnosť,
- používať predpísané ochranné pracovné prostriedky.
Správanie sa žiakov cez prestávky - prechod do učební
1. Počas malých prestávok zostávajú žiaci vo svojich triedach, pripravujú sa na nasledujúcu hodinu. Dvere do triedy majú dokorán otvorené. Žiakom je dovolené krokom prejsť do inej triedy so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa za účelom požičania pomôcok.
2. Po tretej vyučovacej hodine si žiaci nechajú osobné veci v triede a odchádzajú na prestávku na školský dvor, ktorý nesmú svojvoľne opustiť. V prípade nepriaznivého počasia sa prechádzajú po chodbách školy. Do tried postupne odchádzajú podľa pokynov dozorkonajúceho učiteľa.
4. Papiere a rôzne odpadky odhadzujú žiaci do košov, je zakázané rozhadzovať odpadky po chodbách, záchodoch, hádzať do záchodových mís, pisoárov a umývadiel.
5. Presun žiakov z triedy do triedy, do odbornej učebne (telocvične, dielne) zabezpečujú žiaci samostatne pod dozorom dozorkonajúcich učiteľov.
6. Presun žiaka na krúžky, nepovinné predmety mimo školy je samostatný, v zodpovednosti zákonných zástupcov. Na nepovinný predmet, záujmový útvar žiaci čakajú na vyučujúceho pred hlavným vchodom, resp. na vopred dohodnutom mieste.
Odchod žiakov zo školy
1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do aktovky, očistí si svoje pracovné miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyloží stoličku na lavicu.
2. Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu. Žiaci sa na chodbe zoradia a pod vedením učiteľa odídu do šatne. V šatni sa žiaci preobujú, oblečú a pod dozorom vyučujúceho opustia školskú budovu.
3. Žiak je povinný opustiť školský areál. Škola nenesie zodpovednosť za žiaka, ktorý porušil toto nariadenie.
4. Za žiakov navštevujúcich ŠKD preberá plnú zodpovednosť vychovávateľka, ktorá si žiakov preberie po poslednej vyučovacej hodine od vyučujúceho. Odovzdaním končí zodpovednosť učiteľky za žiaka.
Stravovanie v školskej jedálni
1. Žiaci sú povinní zaplatiť stravné lístky do konca predchádzajúceho mesiaca. V prípade, že niekto nezaplatí včas, nemá nárok na obed.
2. Správanie žiakov v školskej jedálni usmerňuje vnútorný poriadok školskej jedálne a dozorkonajúci učiteľ.
3. V prípade nevhodného správania sa žiaka v školskej jedálni, môže byť tento zo školskej jedálne vykázaný do priestorov chodby a odstravovaný ako posledný, resp. podľa rozhodnutia dozorkonajúceho učiteľa.
4. V ŠJ je zakázané zdržiavať sa žiakom, ktorí sa nestravujú. Výnimku povoľuje dozorkonajúci učiteľ.
Starostlivosť o školské zariadenia, školské potreby, o prostredie učební, chodieb a školského dvora
1. Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie. Akékoľvek poškodenie z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je rodič žiaka povinný v plnej miere uhradiť. Ak sa nezistí vinník, vzniknutú škodu nahradí celý kolektív triedy.
2. Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak v priebehu školského roka poškodí učebnicu, musí poškodenie uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju zaplatiť ako novú.
3. Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice si ponechá a odovzdá ich na tej škole, kde končí školský rok.
4. Kolektívy tried sa v triedach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku (stoličky, stoly) a ostatného inventáru triedy.
5. Poškodenie majetku v správe školy rieši triedny učiteľ so zákonným zástupcom, ktorý je povinný škodu nahradiť.
Starostlivosť o zovňajšok
- Žiak chodí do školy čisto a primerane veku oblečený. Prezúva sa do zdravotne vyhovujúcich prezúvok .
- Na hodiny výtvarnej výchovy, pracovnej výchovy a telesnej výchovy si nosí vhodný pracovný a športový úbor.
Článok 3
Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy
1. Styk rodičov žiaka s riaditeľstvom školy a s učiteľmi je možný iba po skončení vyučovania. Vo výnimočných prípadoch cez prestávky alebo na pozvanie učiteľom v určený čas.
2. Každý zamestnanec školy sleduje správanie žiakov s cieľom zamedziť, prípadne odhaliť sociálno- patologické javy v správaní žiakov, šikanovanie žiakov, prechovávanie drog, poškodzovanie školského majetku a pod.
3. Pri akomkoľvek podozrení na šikanovanie a iné sociálno- patologické javy upozorní zamestnanec školy ktoréhokoľvek pedagogického pracovníka, ktorý je ďalej povinný postúpiť vec triednemu učiteľovi, výchovnému poradcovi a vedeniu školy.
4. Žiak sa ku všetkým zamestnancom školy správa slušne a zdvorilo.
5. Žiak rešpektuje pokyny všetkých zamestnancov školy.
6. Zamestnanci školy majú rešpektovať dôstojnosť žiaka.
7. Výkonom práv začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorý sú účastníkmi výchovy a vzdelávania /§ 29, ods. 11 zákona č. 245/2008 /.
8. Žiak nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv postihovaný za to, že podá na iného žiaka, pedagogického zamestnanca alebo zamestnanca školy sťažnosť.
Článok 4
Základné práva a povinnosti rodičov.
1. Rodičia, zákonní zástupcovia žiakov, bývalí žiaci školy, ostatní občania, zástupcovia patronátnych závodov a organizácií pôsobiaci v obvode školy sa dobrovoľne združujú v Rade rodičov školy. Rada rodičov je významnou formou aktívnej účasti občanov, rodičov, na riešení otázok výchovy detí a mládeže a na riadení školy a výchovných zariadení.
2. Úlohou Rady rodičov je poskytovať škole materiálnu pomoc verejnoprospešnou prácou svojich členov, predovšetkým pri zlepšovaní školského prostredia, poskytovať škole finančnú pomoc pri zabezpečovaní mimoškolských a mimotriednych výchovných podujatí, plniť podľa potreby ďalšie úlohy v prospech školy, predovšetkým pri zabezpečovaní školskej dochádzky, pri školskom stravovaní a pri spravovaní fondu školských učebníc, pomáhať škole pri spolupráci so závodmi a spoločenskými organizáciami, podporovať úsilie učiteľov o trvalé a hlboké vedomosti žiakov, o zníženie počtu zaostávajúcich žiakov, o výchovu žiakov k uvedomelej disciplíne, pomáhať škole pri výchove žiakov, predovšetkým v mimotriednej a mimoškolskej činnosti, venovať veľkú starostlivosť výchove žiakov k správnej voľbe povolania, pomáhať riešiť prípady žiakov s výchovnými problémami a spolupôsobiť pri ochrane detí a mládeže pred škodlivými vplyvmi.
3. Rada rodičov nezasahuje do výchovno-vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
4. Rodičom a iným osobám nie je dovolené vstupovať počas vyučovania do priestorov školy a vyrušovať učiteľa na vyučovacej hodine, pokiaľ tak nebude prípadne vopred dohodnuté a povolené riaditeľom školy, alebo jeho zástupcom.
5. Rodič má plnú zodpovednosť za svoje dieťa v čase mimo vyučovania.
Zákonný zástupca žiaka má právo :
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomostí vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy, voliť a byť volený do rady školy
- požiadať o komisionálne preskúšanie dieťaťa v súlade s Metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov ZŠ
- u detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na poradenskú pomoc školy
- má právo na slobodnú vôľu pri výbere školy pre svoje dieťa, zodpovedajúcej jeho schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám, jeho vierovyznaniu a svetonázoru
Zákonný zástupca je povinný:
- prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a zabezpečiť, aby žiak chodil pravidelne do školy
- vytvoriť pre dieťa vhodné domáce podmienky na prípravu na vyučovanie a na plnenie školských povinností, zabezpečiť mu potrebné školské pomôcky, prezuvky, hygienické vrecúško
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno – vzdelávacie potreby
- v prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii informuje triedneho učiteľa a riaditeľa školy
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania
- spolupracovať pri dodržiavaní podmienok školy, nevstupovať do budovy školy počas vyučovania, v prípade konzultácie s vyučujúcim si s ním vopred dohodnúť termín stretnutia mimo vyučovacej hodiny
- pravidelne sa zaujímať o vzdelávacie výsledky a správanie sa svojho dieťaťa, zúčastňovať sa na triednych schôdzach rodičov. Na vyzvanie školy spolupracovať pri riešení výchovných problémov dieťaťa
- nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil
- bezodkladne oznámiť dôvod neprítomnosti žiaka na vyučovaní v súlade s podmienkami stanovenými školským poriadkom /za dôvod ospravedlnenej absencie sa uznáva choroba, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, mimoriadne udalosti v rodine/.
Spolupráca školy a rodiny.
1. Škola priebežne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je žiacka knižka /ŽK/. Do ŽK sa vpisujú iba dôležité oznamy.
2. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly. Forma zápisu v ŽK musí byť premyslená a taktná.
3. Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred stanovenou komisiou.
Článok 5
Osobitné povinnosti k zaisteniu bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov podľa
§ 152 školského zákona
Škola je povinná:
- sústavne zabezpečovať bezpečné a zdraviu neškodlivé podmienky v škole a tiež pri mimoškolských aktivitách
- zamedziť žiakom prístup do priestorov, kde im hrozí zvýšené nebezpečenstvo úrazu a poškodenia zdravia /kuchyne, kotolne, náraďovne a pod./
- zabezpečiť výkon dozoru nad žiakmi počas vyučovania, prestávok a mimoškolských akcií. Sústavne dohliadať na činnosť a správanie žiakov, upozorňovať, usmerňovať a vhodne organizovať činnosti s ohľadom na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov.
- preukázateľným spôsobom informovať žiakov o zásadách bezpečnosti a ochrany zdravia na začiatku školského roka, výučby v odborných učebniach, na športových podujatiach, mimoškolských činnostiach, presunoch žiakov a pod.
- zabezpečiť aby v prípade úrazu žiakov boli dostupné prostriedky prvej predlekárskej pomoci. Poskytovanie prvej predlekárskej pomoci má byť v primeranom počte zamestnancami znalými poskytovať prvú predlekársku pomoc.
- Zabezpečiť, aby organizovanie výletov, exkurzií, lyžiarskych a plaveckých výcvikov a ďalších školských aktivít bol výlučne s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka
Článok 6
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrana pred
sociálno-patologickými javmi a pred prejavmi diskriminácie, nepriateľstva alebo násilia
- Žiaci sú povinní ohlásiť každý úraz ihneď ako sa stal príslušnému vyučujúcemu a vedeniu školy. Škola zabezpečuje podmienky pre poskytnutie prvej pomoci. O udalosti informuje zákonného zástupcu žiaka.
- Vedenie školy zabezpečí rozvrh dozorov nad žiakmi a umiestni ho na prístupnom mieste.
- Bezpečnosť žiakov na športových aktivitách zabezpečuje učiteľ, prihliada na fyzickú vyspelosť žiakov, na ich vek a predchádzajúce skúsenosti.
- Za školský úraz žiaka sa nepovažuje ten úraz, ktorý sa mu stane na ceste do školy a späť.
- V škole sú neprípustné prejavy šikanovania, rasizmu, xenofóbie, intolerancie, vandalizmu a brutality.
- Pri zistení týchto prejavov škola zabezpečí prešetrenie prípadu a príjme potrebné opatrenie.
Článok 7
Triedna samospráva žiakov
1. Žiacky kolektív triedy so súhlasom triedneho učiteľa volí žiacku samosprávu, ktorú tvoria predseda a ďalší členovia (podľa odporúčania triedneho učiteľa). Predseda zastupuje triedu, dbá o poriadok, správanie spolužiakov a o inventár triedy, predkladá požiadavky triednemu učiteľovi a ostatným vyučujúcim. Povinnosti ďalších členov určuje triedny učiteľ. Triedna žiacka samospráva je pomocný orgán triedneho učiteľa.
2. Týždenníkov určuje triedny učiteľ, sú dvaja a zapisuje ich do triednej knihy. Ich povinnosti sú najmä:
- pred vyučovaním zotrú tabuľu, pripravia kriedu a ostatné potreby,
- na každej vyučovacej hodine na požiadanie vyučujúceho hlásia neprítomných,
- oznámia po 5 minútach riaditeľovi školy alebo zástupkyni riaditeľa neprítomnosť učiteľa na vyučovacej hodine,
- dbajú, aby na každej hodine bola triedna kniha a v nej zapísané učivo,
- cez prestávky vetrajú triedu,
- po skončení vyučovania utrú tabuľu, uložia pomôcky, zatvoria obloky, prekontrolujú uzáver vody,
- dbajú o estetické prostredie triedy, vrátane starostlivosti o kvety.
Článok 8
Výchovné opatrenia
1. Výchovné opatrenia sa udeľujú podľa Metodických pokynov č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ.
2. Žiak má povinnosť predložiť na vyzvanie učiteľa žiacku knižku, ktorú má počas vyučovacej hodiny pripravenú na lavici.
3. Ak žiak žiacku knižku nepredloží z akéhokoľvek dôvodu, je povinný v nasledujúci deň predložiť bez vyzvania ŽK učiteľovi k zápisu známky, prípadne poznámky. Nerešpektovanie sa považuje za porušenie školského poriadku.
4. Triedny učiteľ 1x za mesiac vykoná kontrolu ŽK - dopíše známky a poznámky podľa KZ, skontroluje podpísanie ŽK rodičmi. V prípade dlhodobého nezáujmu zo strany rodičov, ktoré sa prejavuje nepodpisovaním ŽK, ich predvolá do školy.
5. Za neospravedlnené hodiny :
- do 9 hodín - napomenutie od triedneho učiteľa
- 10 - 20 hodín - pokarhanie od triedneho učiteľa
- 21- 25 hodín - pokarhanie riaditeľom školy, predvolanie rodičov na pohovor
- 26- 50 hodín - 2 zo správania
- 51 - 99 hodín - 3 zo správania
- 100 hodín...... - 4 zo správania
Pri počte nad 15 neospr. hodín /v jednom mesiaci/ upovedomí triedny učiteľ spolu s vedením školy príslušné štátne a samosprávne orgány a inštitúcie k šetreniu.
7. Ospravedlnenia od rodičov – ospravedlniť možno 5 po sebe idúcich pracovných dní za jeden mesiac. Ostatné hodiny musí ospravedlniť lekár, inak sú hodiny neospravedlnené.
Pri podozrení na ochorenie sa lehota podľa § 144 ods. 10zákona č. 245/2008 Z.z. predlžuje z 3 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní na 5 po sebe nasledujúcich dní.
Na základe rozhodnutia pedagogickej rady zo dňa 31. augusta 2023 triedny učiteľ to žiakovi zohľadní jeden krát za mesiac.
- za neskorý príchod na vyučovanie 3x - 1 neospravedlnená hodina,
- za neskorý príchod na vyučovanie, ak čas prevýši 15 minút, hodina sa počíta ako neospravedlnená (môže byť ospravedlnená rodičmi, ak sa ešte nedosiahol počet 25 hodín)
8. Okamžité riaditeľské pokarhanie dostane žiak za: - úmyselné poškodenie zdravia spolužiaka, - šikanovanie spolužiaka, - vulgárne vyjadrovanie, - úmyselné poškodenie majetku školy, - krádež vecí v škole, - fajčenie, pitie alkoholu a užívanie narkotík v priestoroch školy, - použitie mobilného telefónu na vyučovacej hodine, - alebo iný dôvod určený ped. radou.
9. Odmeny: - Individuálna ústna pochvala učiteľom. - Pochvala triednym učiteľom – Pochvala riaditeľom školy – Udelenie diplomu, vecnej odmeny - /napr.za vzornú reprezentáciu školy, za umiestnenie v súťaži, za výborný prospech.../.
Článok 9
Vnútorný poriadok pre školskú jedáleň
1. Do školskej jedálne prichádzajú žiaci po ukončení vyučovania, zo ŠKD v doprovode vychovávateľky pokojne, disciplinovane a usporiadane.
2. Žiaci pred vstupom do jedálne si umyjú ruky, zachovávajú ticho. Rešpektujú pokyny dozorkonajúcich učiteľov.
3. Žiaci po vstupe do jedálne si zoberú tanier, príbor. Pomaly zaujmú voľné miesta za stolmi podľa určenia dozorkonajúceho učiteľa, sadnú si a po nabratí polievky obedujú. Použitý tanier odnesú pomaly k určenému okienku. Pre druhé jedlo idú po rozhodnutí dozorkonajúceho učiteľa. Žiak za stolom sa nerozpráva, na stoličke sa nehojdá, zje celý obed.
4. Po naobedovaní žiak ihneď vstane, zasunie stoličku a odnáša použitý tanier a príbor k určenému okienku.
5. Zo školskej jedálne odchádza a nezdržuje sa v jedálni.
6. Žiaci, ktorí nebudú dodržiavať v jedálni tento školský poriadok, podľa rozhodnutia dozoru môžu byť z jedálne vykázaní a naobedovať sa budú môcť ako poslední.
7. Pedagogický dozor v ŠJ vykonávajú učitelia a asistent učiteľa. Dbajú na dodržiavanie tohto poriadku všetkými stravníkmi.
Článok 10
Školský klub detí
1. Žiak je do ŠKD prijatý na základe zápisného lístka vyplneného rodičmi a po uhradení stanoveného poplatku (2,- Eura mesačne za jedného žiaka).
2. Činnosť ŠKD: 11,00 - 11,25 h. osobná príprava,
11,25 – 11,45 h. oddychová, relaxačná príprava
11,45 – 12,10 h. obed,
12,10 - 12,25 h. oddych,
12,25 – 12,50 h. obed,
13,00 – 14,00 záujmová činnosť,
14,00 – 15,00 rekreačná činnosť,
15,00 – 16,00 h. príprava na vyučovanie.
3. Ak má žiak odísť z ŠKD v iný čas, ako je uvedený na zápisnom lístku, musia to rodičia oznámiť vychovávateľke písomne na osobitnom lístočku, alebo poslať po žiaka osobu, ktorá má písomné poverenie od rodičov.
4. Prevádzka ŠKD počas prázdnin je zabezpečená, ak je záväzne prihlásených min.12 žiakov.
5. Prevádzka ŠKD je zabezpečená, ak je záväzne prihlásených min.12 žiakov.
Článok 11
Prevádzka a vnútorný režim školy
1. Vyučovanie začína o 7:45 hod.
2. Rozvrh hodín /§ 9 Vyhlášky MŠ SR o ZŠ č. 320/2008/ určí riad. školy po prerokovaní v ped. rade. Prihliada pritom na charakter dennej a týždennej fyziologickej výkonnosti žiakov, pedagogické, hygienické a pracovné požiadavky žiakov a pedagogických zamestnancov. Počet vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch a predmetoch ustanovujú rámcové učebné plány školského vzdelávacieho programu. Plán dozorov učiteľov sa nachádza v zborovni, na chodbách a v riaditeľni školy. Vyučujúci sú povinní dodržiavať ich.
3. Škola má schválený „Plán zasadnutí pedagogickej rady“ na každý školský rok a tvorí prílohu k dokumentácii školy.
4. Cvičenia na ochranu človeka a prírody škola zabezpečuje podľa samostatných plánov. Exkurzie, plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik a pod. sa organizujú s informovaným súhlasom rodiča podľa § 7, 8 Vyhlášky MŠ SR o ZŠ č. 320/2008. Pre žiakov, ktorí sa na týchto akciách nezúčastnia, škola zabezpečí náhradné vyučovanie.
5. Ostatná organizácia školského roka je zabezpečovaná podľa Sprievodcu školským rokom 2022/2023 (predtým pedagogicko-organizačné pokyny - POP) MŠ SR.
6. Žiak je povinný prísť na vyučovanie načas, pripravený a má mať požadované pomôcky. Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku vyučovacej hodiny.
7. V škole platí prísny zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovacieho procesu. Škola neručí za prípadnú krádež mobilov, peňazí alebo iných cenností.
8. Súčasťou edukácie sú i prierezové témy, ktoré sa prelínajú vzdelávacími oblasťami. Patrí tu ochrana života a zdravia, multikultúrna výchova, environmentálna v., dopravná v., regionálna v., ochrana života a zdravia ...
9. Škola vytvára podmienky na výchovu mimo vyučovania podľa potrieb a záujmov žiakov, na ten účel sprístupňuje priestory školy, ihriská a telocvične.
10. Výchova mimo vyučovania sa zameriava na záujmovú, rekreačnú, telovýchovnú, vzdelávaciu a spoločenskú činnosť žiakov.
Článok 12
Záverečné ustanovenia
1. Zmeny a doplnky vnútorného poriadku školy schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade, pracovných poradách, po pripomienkovaní v rade školy.
2. Triedni učitelia sú povinní oboznámiť s „Vnútorným poriadkom školy“ žiakov triedy /je potrebné viesť evidenciu s podpisom žiakov/, ako aj ich rodičov.
3. Vnútorný poriadok školy nadobúda účinnosť dňom 1.septembra 2024. Týmto dňom sa ruší „Vnútorný poriadok školy z roku 2023“ v znení neskorších doplnkov.
V Nižnom Hrabovci dňa 1. septembra 2024
PaedDr. Baran Jozef
riaditeľ školy